27 kwietnia w naszej szkole odbył się finał konkursu historycznego "100 na sto", zorganizowany w ramach obchodów Roku dla Niepodległej. Już w poniedziałek, 23 kwietnia, uczniowie klas VI, VII oraz oddziałów gimnazjalnych rozwiązywali test składający się ze 100 pytań. Ci, którzy najlepiej poradzili sobie z tym zadaniem, reprezentowali swoją klasę w finale. Przedstawiciele klas szóstych, klasy siódmej oraz oddziałów gimnazjalnych sprawdzili swoją wiedzę w pięciu rundach, dzięki czemu udało się wyłonić zwycięzców (klasa VI b  i klasa III d gimnazjum). Warto dodać, że dla najmłodszych uczniów z klas I, II i III przygotowano  lekcje pod hasłem "Spotkanie z historią', w trakcie których pracowali u boku starszych kolegów z oddziałów gimnazjalnych.

Cały tydzień poświęcony był więc spotkaniom z historią, a uczniowie mieli szansę, by poszerzyć swoją wiedzę na temat odzyskania przez Polskę niepodległości oraz o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W związku z przypadającą na 2018 rok setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej.

Placówki edukacyjne w całym kraju zaplanowały szereg działań, projektów oraz akcji, mających w ciekawy sposób upamiętnić to niezwykle radosne wydarzenie.
W Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi w Świerklanach zaplanowano do realizacji  szereg zadań  o walorach edukacyjnych i wychowawczych.

DZIAŁANIA ZREALIZOWANE:

1.                Uroczystość szkolna – akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości

(listopad 2017 r.) – inauguracja obchodów „Roku dla Niepodległej“

2.                Konkurs – Szkolny Konkurs Recytatorski "W obronie polskości" (luty 2018)

3.                Konkurs dla uczniów klas IV „Moja Ojczyzna jest piękna“

4.                Gazetki okolicznościowe i ekspozycje:

-    stała, pod hasłem "Rok dla Niepodległej"

-    okolicznościowe:

upamiętniająca ofiary Marszu Śmierci (styczeń – luty 2018)

z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

5.                Wyjazdy edukacyjne uczniów:

Wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau – edukacja historyczna, społeczna                       i obywatelska  (marzec 2018)

6.        Udział w konferencjach i warsztatach:

- konferencja „Polska to wielka rzecz“

- szkolenie „Jak przygotować uczniów do odwiedzania Miejsc Pamięci“

- udział  w spektaklu  „Nadejdzie pora“, przygotowanym z okazji Roku Dla Niepodległej

DZIAŁANIA REALIZOWANE:

1.  Projekty edukacyjne:

- udział uczniów w konkursie „Orzeł biały – nasza duma“

- Kontynuacja projektu "Uczniowie adoptują zabytki" – opieka nad Mogiłą Ofiar Marszu, prowadzenie kroniki tematycznej

- udział w konkursach plastycznych „Polska moja Ojczyzna“, „Niepodległa – Lubię to!“. Konkursy organizowane w ramach programu „Szkoła przyjazna rodzinie“,

- organizacja konkursów w ramach programu „Rodzina to jest to“, konkursy promujące wartości rodzinne, historię oraz poczucie lokalnego patriotyzmu

DZIAŁANIA ZAPLANOWANE DO REALIZACJI:

1. Konkursy:

- Udział uczniów w konkursie kuratoryjnym "Opowiem Ci o kraju moich dziadków" – konkurs epistolograficzny

- Konkurs historyczny "100 na 100" (kwiecień 2018)

2. Udział w konferencjach i warsztatach:

3. Propagowanie tematyki odzyskania niepodległości wśród społeczności szkolnej  i lokalnej – utworzenie na stronie www szkoły zakładki "Stulecie odzyskania niepodległości" (kwiecień 2018)

4. Organizacja koncertu pieśni patriotycznej (listopad 2018)

5. Wykonanie przez uczniów murali niepodległościowych

6. Przygotowywanie gazetek okolicznościowych o tematyce historycznej.

7. Wyjazdy edukacyjne uczniów:

- wyjazd uczniów oddziałów gimnazjalnych do Warszawy, zwiedzanie miejsc upamiętniajacych ważne wydarzenia z dziejów Polski (maj 2018)

- wyjazd grupy uczniów oddziałów gimnazjalnych do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (czerwiec 2018)

8. Gra terenowa „Wreszcie wolni“