AKTUALNOŚCI 2015/2016 AKTUALNOŚCI 2016/2017

AKTUALNOŚCI 2017/2018

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO | IV WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY KAWAŁECZEK CHLEBA | EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH | ŚLUBOWANIE KLAS I |

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

W miniony wtorek tj. 26 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji klasy 4-7 szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne wzięły udział w konkursie plastycznym ilustrującym znane przysłowia i powiedzenia w języku niemieckim i angielskim. Uczniowie wszystkich klas bardzo chętnie, dzielnie oraz z dużym zaangażowaniem zmagali się z otrzymanym zadaniem. Przysłowia były im znane, ale niezbyt proste do przedstawienia w formie graficznej. Jednak wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z przydzielonymi przysłowiami, a efekty prac zaś okazały się ciekawe i zaskakujące. Warto zwrócić uwagę na to, iż dziecięca wyobraźnia odegrała tu wielką rolę.

Po wnikliwym przeanalizowaniu wszystkich prac, członkowie komisji, w skład której wchodzili pani Martyna Kuczera, pani Martyna  Karkoszka oraz pan Mariusz Pomykoł, wyłonili laureatów konkursu. Podczas oceniania prac, jury brało pod uwagę stopień odzwierciedlenia przysłowia, estetykę wykonania oraz pomysłowość .

I tak oto :

III - miejsce zajęła klasa 4a

II -  miejsce ex aequo zajęły klasy 7a SP oraz klasa 2b gimnazjum

I - miejsce zajęła klasa  3b gimnazjum

SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM KLASOM ZA ZAANGAŻOWANIE  W TYM DNIU.

KAWAŁECZEK CHLEBA NIE SPADNIE Z NIEBA

O poszanowaniu chleba i o tym „jak wielu rąk potrzeba, by powstał kawałek chleba” uczyły się dzieci ze świerklańskiej  i ostrawskiej szkoły.

Spotkanie zaprzyjaźnionych szkół odbyło się 18 września w Centrum Regionalnym w Żorach. Uczestnicy wycieczki spędzili tam kilka godzin, podczas których mieli możliwość zobaczenia, jak powstaje chleb „od ziarenka do bochenka”. Dzieci poznały dawne narzędzia rolnicze oraz sposoby uprawy ziemi, zbierania zbóż i wytwarzania mąki. Duża atrakcją była możliwość dotknięcia dawnych narzędzi i samodzielna praca nimi. Uczniowie dowiedzieli się, jak przebiegają dożynki oraz poznali różne gatunki zbóż, ich wygląd i wykorzystanie. Gospodarze Centrum Regionalnego przygotowali poczęstunek (chleb ze smalcem i dżemem) oraz wspólnie z dziećmi zatańczyli do śląskich melodii. Uczestnikom wycieczki bardzo podobały się zajęcia, w czasie których mogli samodzielnie formować drożdżowe wypieki oraz poczuć zapach prawdziwego drożdżowego ciasta.

Dzieci z radością spędziły także czas na świeżym powietrzu uczestnicząc w zabawach ruchowych i zacieśniając więzi  z kolegami z Czech. W czasie tego spotkania uczniowie poznali tradycje polskiego Śląska, wesoło się pobawili i wiele nauczyli.

IV WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY

Do udziału w IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego TRZY KOLORY - ODCIENIE PRZYJAŹNI organizowanego przez Pracownię Plastyczną OKIENKO Siemianowickiego Centrum Kultury, nadesłano 273 prace. Komisja w składzie: Milena Michałowska- ASP Katowice, Jadwiga Korzeniowska –Pracownia Twórcza ARTKO, Paulina Matysek – Pracownia Plastyczna NA WINKLU, Dorota Micior- Gajewska- Pracownia Plastyczna OKIENKO, przyznała  8 równorzędnych nagród i 10 wyróżnień  w poszczególnych kategoriach wiekowych. Ponad to wyróżniono udziałem w wystawie prace 99 autorów.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że wśród wyróżnionych prac, znalazła się praca MAI WALA.

Natomiast wśród autorów wyróżnionych udziałem w pokonkursowej wystawie są:

Nikola FABER, Katarzyna TYRNA, Nikola ŚMIETANA

i Agnieszka BUDZIŃSKA.

SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

ŚLUBOWANIE KLAS I

29 września 2017 r.  w Szkole Podstawowej nr 2 im Świętej Jadwigi  w Świerklanach odbyła się wspaniała uroczystość – ślubowanie i pasowanie na ucznia. Pierwszakom towarzyszyli ci, którzy znaczą  w ich życiu tak wiele – rodzice.

Pierwszoklasiści przygotowali wspaniały program słowno - muzyczny, podczas którego wykazali się swoimi umiejętnościami i wiedzą zdobytą w czasie pierwszych tygodni przygody ze szkołą.

Najważniejszym punktem uroczystości było: wprowadzenie sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu Polski, złożenie przysięgi przez pierwszaków oraz pasowanie na ucznia. I tak to, Pani dyr. szkoły – Maria Rduch, przyjęła 36 osobową grupę dzieci  w poczet uczniów naszej szkoły.

Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia, dzieci otrzymały dyplom pierwszoklasisty. W błysku fleszy część oficjalna dobiegła końca, sztandar szkoły został odprowadzony.

Spotkanie uprzyjemniła integracja dyrekcji szkoły, wychowawców z rodzicami  i uczniami w klasach, przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

Dyrekcja, wychowawcy i nauczyciele dziękują Rodzicom za zaangażowanie  i owocną współpracę.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Miłośnicy wakacyjnego wypoczynku w tym roku nie mieli powodów do narzekań – progi szkoły przekroczyliśmy bowiem dopiero czwartego września. Tego dnia wszystkim uczniom, od najmłodszych pierwszaków aż po najstarszych gimnazjalistów, towarzyszyły łatwe do przewidzenia emocje – z jednej strony żal z powodu kończących się wakacji,  z drugiej – radość ze spotkania z przyjaciółmi. Najwięcej wrażeń mieli jednak Ci, którzy jeszcze niedawno byli przedszkolakami – mowa oczywiście o pierwszoklasistach, dla których wsparciem była na pewno obecność rodziców,  a pocieszenie stanowiły ogromne "tyty" wypełnione słodyczami.

W czasie pierwszych wspólnych chwil Pani Dyrektor przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa  w szkole, przedstawiła też  nauczycieli oraz przekazała podstawowe informacje o organizacji pracy w roku szkolnym 2017/2018. Następnie wszyscy udali się do sal lekcyjnych, by spotkać się z wychowawcami.

Teraz pozostaje życzyć tylko wszystkim, aby ta radość i te emocje, które towarzyszyły uczniom w pierwszym wspólnym dniu, przetrwały aż do ostatnich dni czerwca, a zapał do pracy, towarzyszący nam w pierwszych dniach nauki, był taki sam przez wszystkie tygodnie roku szkolnego.