„Rok dla Niepodległej”

W związku z przypadającą na 2018 rok setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej.

Placówki edukacyjne w całym kraju zaplanowały szereg działań, projektów oraz akcji, mających w ciekawy sposób upamiętnić to niezwykle radosne wydarzenie.
W Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi w Świerklanach zaplanowano do realizacji  szereg zadań  o walorach edukacyjnych i wychowawczych.

DZIAŁANIA ZREALIZOWANE:

1. Uroczystość szkolna – akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości

(listopad 2017 r.) – inauguracja obchodów „Roku dla Niepodległej“

1. Konkurs – Szkolny Konkurs Recytatorski „W obronie polskości” (luty 2018)
  2. Konkurs dla uczniów klas IV „Moja Ojczyzna jest piękna“
  3. Gazetki okolicznościowe i ekspozycje:

–    stała, pod hasłem „Rok dla Niepodległej”

–    okolicznościowe:

▪      upamiętniająca ofiary Marszu Śmierci (styczeń – luty 2018)

▪      z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1. Wyjazdy edukacyjne uczniów:

Wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau – edukacja historyczna, społeczna                       i obywatelska  (marzec 2018)

1. Udział w konferencjach i warsztatach:

– konferencja „Polska to wielka rzecz“

– szkolenie „Jak przygotować uczniów do odwiedzania Miejsc Pamięci“

– udział  w spektaklu  „Nadejdzie pora“, przygotowanym z okazji Roku Dla Niepodległej

DZIAŁANIA REALIZOWANE:

1. Projekty edukacyjne:

– udział uczniów w konkursie „Orzeł biały – nasza duma“

– Kontynuacja projektu „Uczniowie adoptują zabytki” – opieka nad Mogiłą Ofiar Marszu, prowadzenie kroniki tematycznej

– udział w konkursach plastycznych „Polska moja Ojczyzna“, „Niepodległa – Lubię to!“. Konkursy organizowane w ramach programu „Szkoła przyjazna rodzinie“,

– organizacja konkursów w ramach programu „Rodzina to jest to“, konkursy promujące wartości rodzinne, historię oraz poczucie lokalnego patriotyzmu

DZIAŁANIA ZAPLANOWANE DO REALIZACJI:

1. Konkursy:

– Udział uczniów w konkursie kuratoryjnym „Opowiem Ci o kraju moich dziadków” – konkurs epistolograficzny

– Konkurs historyczny „100 na 100” (kwiecień 2018)

1. Udział w konferencjach i warsztatach:
  2. Propagowanie tematyki odzyskania niepodległości wśród społeczności szkolnej  i lokalnej – utworzenie na stronie www szkoły zakładki „Stulecie odzyskania niepodległości” (kwiecień 2018)
  3. Organizacja koncertu pieśni patriotycznej (listopad 2018)
  4. Wykonanie przez uczniów murali niepodległościowych
  5. Przygotowywanie gazetek okolicznościowych o tematyce historycznej.
  6. Wyjazdy edukacyjne uczniów:

– wyjazd uczniów oddziałów gimnazjalnych do Warszawy, zwiedzanie miejsc upamiętniajacych ważne wydarzenia z dziejów Polski (maj 2018)

– wyjazd grupy uczniów oddziałów gimnazjalnych do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (czerwiec 2018)

1. Gra terenowa „Wreszcie wolni“