"Być może istnieją czasy piękniejsze, ale te są nasze"

Jean-Paul Sartre 

OGŁOSZENIA SZKOLNE

Konsultacje Obchody 90 - lecia szkoły Obchody 100 - lecia niepodległości Aktualności Rekrutacja 2018

Podręczniki 2018/2019

Osiągnięcia

 

 

 

Wakacji nadszedł czas ….

 

 Nastał czas wakacji. Najlepsze, najcieplejsze, najdłuższe i najbardziej leniwe dni w roku. Czas, na który chyba wszyscy z  upragnieniem czekali. Nie trzeba już odrabiać zadań domowych, uczyć się na sprawdziany, wstawać wcześnie rano, aby zdążyć na pierwszą lekcje. Można wylegiwać się na plaży, pluskać w basenie, morzu, czytać ulubioną książkę (w końcu nie lektury :) spotykać się z przyjaciółmi i robić wspólnie wiele ciekawych rzeczy.

Zanim jednak udaliśmy się na upragniony wypoczynek czekała nas nagroda za dziesięciomiesięczny trud. W naszej szkole najlepszych uczniów z rodzicami gościliśmy  21 czerwca. Spotkanie rozpoczął zespół PULS piosenką Letnia cza cza.

Następnie rozpoczęła się Szkolna Gala Laureatów. Był to czas, by uhonorować tych spośród uczniów, którzy w mijającym roku szkolnym uzyskali najlepsze wyniki w nauce  i otrzymali świadectwo z biało - czerwonym paskiem. Najlepsi uczniowie, a było ich 87 otrzymali nagrody książkowe, a ich rodzice listy gratulacyjne. Wręczono także pamiątkowe dyplomy dla 23 stypendystów. Podczas gali zostali wymienieni także uczniowie klas I-III, którzy w piątek odebrali nagrody za pilność i sukcesy w nauce.

Dopełnieniem uroczystości były występy szkolnych artystów, którzy zechcieli podzielić się odrobiną swego talentu. Tegoroczną galę poprowadzili: Wiktoria Woryna, Agata Przeliorz  i Adam Binioszek. Konferansjerzy wspomnieli o 90 - letniej historii szkoły i ważnych wydarzeniach z tego roku. Galę  swoimi występami uświetnił chór GAUDEO. Po rozdaniu dyplomów, oficjalnych gratulacjach i życzeniach była chwila na wspólną rozmowę, kawę i ciasto.

         Z kolei w piątek odbyła się akademia, podczas której uhonorowano uczniów m.in.  za udział w konkursach, pracę na rzecz szkoły, wzorową frekwencję. Był też czas na wręczenie uczniom klas III SP dyplomów  ukończenia I etapu edukacyjnego, a uczniom klas III oddziałów gimnazjalnych pamiątek ukończenia gimnazjum.

 

Z okazji zakończenia roku wydano szkolną gazetkę GRAFFITI, w której można znaleźć informacje dotyczące minionego roku szkolnego oraz nazwiska nagrodzonych.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania uroczystości, DZIĘKUJEMY.  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

GALERIA

GALERIA

 

Życzymy udanego  i bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia za dwa miesiące.

 

Zapraszamy do zapoznania się z listem MEN i  Poradnikiem Bezpiecznego Wypoczynku   www.men.gov.pl

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW

1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia.

CZYTAJ

 

FINAŁ konkursu Rodzina to jest to

13 czerwca obyło się w naszej szkole podsumowanie tegorocznej edycji konkursu Rodzina to jest to. W tym roku uczestnicy musieli się zmierzyć z problemem zabaw rodzinnych – tych dawnych i tych dzisiejszych. Pani dyrektor mgr Maria Rduch witając zebranych ze wzruszeniem wspomniała swoje zabawy. Podkreśliła, że były one ważną częścią jej dzieciństwa, ale różnią się bardzo od tych, które teraz zajmują czas wolny dzieciom.

Konkurs składał się z trzech niezależnych etapów. Mogli w nim wziąć udział uczniowie z klas starszych, który z pomocą członków rodziny przygotowywali prace konkursowe.

 Wyniki poszczególnych konkurencji przedstawiają się następująco:

Zabawy rodzinne - Wspólny wypoczynek – plakat

I miejsce - Oliwia Marcol - SP Mszana

II miejsce - Patrycja Hartman – SP 2 Świerklany

III miejsce - Małgorzata Kajzerek - SP 2 Świerklany

III miejsce- Julia Rduch - SP Mszana

Wyróżnienie – Oliwia Labud SP1 Świerklany

Zabawy rodzinne – wspomnienia dziadków wywiad z babcią lub dziadkiem na temat: ”Tej zabawy nie zapomnę do końca życia”

I miejsce – Klaudia Klimek– SP 2 Świerklany

II miejsce – Nikola Szulik – SP 1 Świerklany

III miejsce – Marta Herman – SP 1 Świerklany

Zabawy rodzinne – Gry planszowe  sposobem na nudę

I miejsce – Klaudia Hojka – SP 2 Świerklany

II miejsce – Julia Marcol – - SP Mszana

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i już zapraszamy za rok do kolejnych zmagań rodzinnych, bo RODZINA TO JEST TO.

GALERIA

 

Jubileuszowa zbiórka

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję „90 metrów groszy na 90 lecie szkoły”. Zebraliśmy sporo kilogramów groszy ;-)
W okresie wakacji sprawdzimy, ile metrów groszy uda się nam ułożyć z zebranych pieniędzy i przeliczymy jaką kwotę uzbieraliśmy. Zebrane grosze zostaną przekazane na akcję „Góra grosza”.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za zaangażowanym.

 

Ogólnopolski konkurs „Polska - Moja Ojczyzna”

Uczennica klasy I a Zuzanna Brachaczek zajęła III miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym – „Polska - Moja Ojczyzna.

Gratulujemy

 

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

W piątek 8 czerwca 2018r. dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Wszyscy ustawili się przed budynkiem szkoły  i o godzinie 10:00, tak jak w całej Polsce, zaczęli czytać. Ponadto książki zastały obłożone białą lub czerwoną kartką papieru i tym samym została utworzona flaga naszego kraju. Mamy nadzieję, że tego typu akcje wpłyną na wzrost czytelnictwa nie tylko w naszej szkole.

GALERIA

 

"CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

30 maja 2018 r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Na lekcjach uczniowie wszystkich klas usłyszeli fragmenty książek, które tworzą kolekcję pt. „Cała Polska czyta dzieciom”, a która jest wspólnym przedsięwzięciem tygodnika „Polityka”  i Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Zaproszona pani Natalia Raszka, kierownik Gminnej Biblioteki w Świerklanach, pani dyrektor Maria Rduch i nauczyciele przeczytali uczniom fragmenty: „Podróży furmana Szejtroczka. O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku” V. Ctvrteka, „Baśnie z dalekich wysp i lądów” W. Markowskiej, A. Milskiej, „Momo” M. Ende, „Czarnoksiężnika z Archipelagu” U. K. Le Guin. Mamy nadzieję, że młodzi czytelnicy sięgną po te tytuły (i nie tylko), i przeczytają je w całości, bo jak mówi nieżyjący już włoski powieściopisarz, naukowiec Umberto Eco, „Kto czyta książki - żyje podwójnie”.

 

Szkolne Dni Promocji Zdrowia

 Jednym z głównych celów Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego jest promowanie zdrowego stylu życia, dlatego też tak ważne było dla nas zrealizowanie wielu owocnych przedsięwzięć w ramach Szkolnych Dni Promocji Zdrowia, które odbyły się w dniach 23 – 25 maja.

Promowanie zdrowego stylu życia rozpoczęło się w środę od przygotowania zdrowych i pysznych kanapek w zespołach klasowych od klas IV do III gimnazjalnych. Z podziwem można było się przyglądać zaangażowaniu uczniów oraz ich pomysłowości. W tym samym czasie uczniowie klas III brali udział w rozgrywkach sportowych z kolegami i koleżankami z Czech, które zostały opisane w odrębnym artykule. Ponadto uczniowie klas II gimnazjalnych brali udział w prelekcji dietetyka Pani Dagmary Rej, dotyczącej zdrowego odżywiania oraz wpływu składników odżywczych na koncentrację uwagi i pamięć. Po 4 lekcji w sali gimnastycznej odbył się aerobik dla wszystkich chętnych uczniów przeprowadzony przez Panią Sylwię Masłowską. Zainteresowanie było spore, również wśród uczniów klas młodszych. Klasa VII wzięła udział w warsztatach z pedagogiem Panią Moniką Strzebniok pt. „Smak życia czyli debata o dopalaczach”, w czasie których uczniowie mieli okazję poszerzyć zakres swojej wiedzy o szkodliwości nowych narkotyków. Ponadto po południu została zorganizowana prelekcja z terapeutą uzależnień Panią Izabelą Lewosińską dla rodziców pt. „Zapobieganie uzależnieniom od dopalaczy, narkotyków, alkoholu i komputera wśród dzieci i młodzieży – niezbędnik świadomego rodzica”.

W czwartek uczniowie klas V i VI brali udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonym przez ratownika medycznego Dawida Kazanieckiego. Uczniowie nie bali się zadawać pytań, ani brać udziału w ćwiczeniach. Otrzymali sporą bazę praktycznych wskazówek od specjalisty. W tym samym czasie, uczniowie klas III i II a SP mieli zorganizowane wyjście do pasieki Pana Sławomira Bulendy w Świerklanach. Uczniowie byli oczarowani przetworami miodowymi, zwłaszcza żelkami. Ponadto każde dziecko otrzymało słoiczek miodu. Uczniowie klas I SP natomiast udali się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Pielęgniarka szkolna Pani Anna Zniszczoł przeprowadziła warsztaty w klasach I–III  SP dotyczące pierwszej pomocy, a dla dziewcząt klas IV spotkanie o tematyce dojrzewania. Wszyscy uczniowie klas IV z wielkim zapałem brali udział w warsztatach zumby. Uczniowie klasy VII a wzięli udział w zajęciach z zakresu zapobiegania uzależnieniom od palenia papierosów i e -papierosów. Dla dziewczyn klas III gimnazjalnych zorganizowana została prelekcja z położną dotycząca higieny okresu dojrzewania, a chłopcy w tym czasie mieli okazję do nauki gry zespołowej Tchoukball, dzięki współpracy z drużyną Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku.

W piątek odbyło się spotkanie dla klas V i VII a z rehabilitantem Panem dr Krzysztofem Fabianem, który omówił  jak należy dbać o kręgosłup i dlaczego to jest tak istotne. Klasy III gimnazjalne spotkały się z kosmetyczką Panią Ewą Parzych, aby dowiedzieć się jak dbać o skórę, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Gimnazjaliści, którzy cyklicznie czytają bajki przedszkolakom, w ramach Szkolnych Dni Promocji Zdrowia, przygotowali specjalnie bajkę o zdrowiu z zagadkami dla swoich słuchaczy. Świetliki też promowały zdrowie – wspólnie przygotowywały i jadły sałatkę owocową oraz brały dział w zawodach sportowych.

         Na zakończenie Dni Promocji Zdrowia w naszej Szkole odbył się konkurs wiedzy  o zdrowiu do którego zgłosiła się spora grupa uczniów.

W grupie młodszej

I miejsce zajęła Karolina Rojek kl. VIB

II miejsce zajęła Julia Porwoł z kl. Va

III miejsce zajął Olaf Włodarczyk z kl. IV c

W grupie starszej:

I miejsce zajęła Hanna Gaszka z kl. IIIc GIM

II miejsce zajął Dawid Arkuszewski z kl. IIId GIM

III miejsce zajęła Alicja Waleczek z kl. III c GIM

 

Wszystkim zaangażowanym w włączenie się w organizację wyżej wymienionych  działań serdecznie dziękujemy. Szczególe podziękowania kierujemy w stronę Urzędu Gminy Świerklany, ponieważ bez wsparcia finansowego z GKRPA nie dalibyśmy rady w takiej formie przeprowadzić Dni Promocji Zdrowia.

GALERIA

 

Międzyszkolne Rozgrywki Sportowe - emocje i wesoła zabawa

         Z wielką radością informujemy, że zapoczątkowana przez realizację programu „Między nami” współpraca pomiędzy naszą szkołą a Základní  a Mateřská škola Ostrava – Svinov jest kontynuowana. Ostatnio okazji do wspólnego spotkania dostarczyły nam Szkolne Dni Promocji Zdrowia, na które to zaprosiliśmy dzieci z Czech.

         W dniu 23 maja odbyły się Międzyszkolne Rozgrywki Sportowe, w których uczestniczyli uczniowie klas III naszej szkoły i goście z Ostrawy. Najpierw Pani Sylwia Masłowska obudziła wszystkich uczestników spotkania specjalnie przygotowaną rozgrzewką, co u każdego spowodowało przyrost hormonów szczęścia, a potem odbyły się zawody sportowe. Pan Grzegorz Wyciszczok przygotował dla uczestników zawodów wiele ciekawych konkurencji, niektóre z nich były trudne, inne całkiem łatwe, lecz każda z nich dostarczyła nie małych emocji. Konkurencje były zróżnicowane i wszyscy uczestnicy pokazali ducha walki, ostatecznie zwyciężyli goście z zagranicy. Jednak nasi zawodnicy wcale nie czuli się przegranymi, a cieszyli się  z dobrej zabawy.    

         Sportowa rywalizacja była wspaniałą rozrywką, promocją aktywności fizycznej i idei rywalizacji fair play. Cieszymy się, że mieliśmy okazję spotkać się z naszymi czeskimi kolegami i mamy nadzieję, że zobaczymy się znów już wkrótce.

GALERIA

 

XXVIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

 

Miło nam poinformować, iż 27 maja 2018r.
Antonina Mika
z klasy II a została finalistką
XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Starachowicach.
GRATULUJEMY!

 

EKOLOGICZNIE I ZIELONO - TYDZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

 

 

Ekologia w naszej szkole zawsze była mocną stroną. W tym roku szkolnym w kwietniu włączyliśmy się bardzo aktywnie w obchody Tygodnia Ziemi. Przede wszystkim postanowiliśmy działać! Zbiórka surowców wtórnych przerosła nasze oczekiwania. W ciągu tygodnia zebraliśmy 3 tony makulatury, ponad 200 kg zużytych baterii oraz 63 niepotrzebne telefony komórkowe. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zebranej makulatury zastały przekazane na pomoc dla chorej Lilianki. Bardzo cieszy fakt, że zaangażowały się wszystkie klasy od najmłodszych do najstarszych.

Uczniowie klas IV - VI oraz VII - GIM zmagali się w szkolnym konkursie ekologicznym. W kategorii klas młodszych najlepsi okazali się:

I miejsce - Piotr Gorol z kl. VIb

II miejsce - Dominik Pisarek z kl. Vb

III miejsce Karolina Rojek z kl. VIb, Daniel Pisarek z kl. Vb

W kategorii klas starszych najlepsi okazali się:

I miejsce – Wiktoria Wala z kl. VIIa

II miejsce - Klaudiusz Paszenda z kl. IIIb GIM

III miejsce - Hanna Gaszka kl. IIIc GIM

Był również czas na zabawę w poetów... najlepszy wierszyk z wylosownym eko-słowem napisała
 Patycja Fydrych z kl. IVb.

Z dumą informujemy również, że w Powiatowym Konkursie "Ekozabawka", ogłoszonym przez Stowarzyszenie Inicjatywa, wyróżnienie otrzymały
 Zuzanna Dudek z klasy Vb oraz Julia Kozider z kl. Ia. 

Pondto Tydzień Ziemi stał się inspiracją do upiększenia obejścia naszej szkoły. Za pieniądze uzyskane z jesiennej zbiórki makulatury zakupiliśmy 9 dużych hortensji bukietowych i wspólnymi siłami posadziliśmy je przed szkołą. Mamy nadzieję, że jesienią ucieszą nasze oczy przepięknymi kwiatami i sprawią, że świętowanie obchodów 90-lecia szkoły będzie jeszcze bardziej kolorowe.

GALERIA

 

Mamy Gminnego Mistrza Ortografii

 W tym roku naszej szkole przypadł zaszczyt zorganizowania XXIII Gminnego Konkursu Ortograficznego. 16 maja do naszej szkoły zgłosili się uczniowie, którzy najlepiej wypadli w szkolnych eliminacjach. Dziewięcioro najlepszych uczniów z Gminy Świerklany rywalizowało o tytuł Gminnego Mistrza Ortografii. Uczestnicy finałowego dyktanda musieli zmierzyć się z bardzo trudnym tekstem przygotowanym przez Panią Katarzynę Hawel – metodyka języka polskiego z PODON w Wodzisławiu Śląskim. Dyktando nosiło tytuł: „Jak Polska szła do niepodległości?” Chcieliśmy w ten sposób włączyć się również w obchody 100 odzyskania przez Polskę niepodległości.

Komisja nie miała problemu z wyłonieniem zwycięzcy. Pierwsze miejsce zajęła, przedstawiając bezbłędny zapis dyktanda, Małgorzata Kajzerek – uczennica klasy Vb z SP 2. Drugie miejsce, niespodziewanie, zajęła najmłodsza uczestniczka ortograficznych zmagań Hanna Czarny z klasy IV a  z SP 2. Komisja przyznała dwa trzecie miejsca. Zajęli je Marta Woryna z SP1 oraz Krzysztof Kaczmarek z SP w Jankowicach.

 Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

GALERIA

 

Uczennica Paulina Hojka z klasy VB zdobyła III miejsce w kategorii żaczki Mistrzostwa Śląska Szkółek Kolarskich w kategorii jazda indywidualna na czas organizowanym przez UKS Feniks Rydułtowy.

GRATULUJEMY 

 

Zapraszamy uczniów, nauczycieli i rodziców do czynnego udziału

w SZKOLNYCH  DNIACH  PROMOCJI   ZDROWIA,

które odbędą się w naszej szkole 23 – 25 maja 2018 r.

CZYTAJ

 

"Nasza Szkoła Społecznie Zaangażowaną Placówką

w roku szkolnym 2017/2018"

 

Z wielką przyjemnością przekazujemy wiadomość, że nasza szkoła, która wzięła udział  w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno - pomocowej "Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę!" została uhonorowana przez Stowarzyszenie Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF Certyfikatem Społecznie Zaangażowanej Placówki! 

Przypomnijmy, że projekt miał na celu uwrażliwić uczniów na problem i potrzeby dzieci  w kraju, w którym trwa wojna. Dzięki niemu mieliśmy okazję, aby kształtować postawy otwartości i empatii w stosunku do potrzebujących oraz rozbudzać wrażliwość społeczną i pro - pomocową. W naszej szkole akcję przeprowadził Mały Wolontariat Cecylki Knedelek, a do zadań koordynatora należało między innymi: zainaugurowanie projektu w placówce, zaplanowanie i przeprowadzenie zajęć dydaktycznych na temat sytuacji w Syrii, przygotowanie materiałów informacyjnych, zorganizowanie imprezy charytatywnej (Dnia Babci i Dziadka) i występ wolontariuszy w spektaklu pt.: "Loteria". W ramach akcji zbierane były również fundusze na zakup zimowej odzieży i ciepłych okryć dla dzieci przebywających w obozach dla uchodźców. Udało nam się zebrać na ten cel aż 1500 zł! 

 DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA WSPARCIE DZIAŁAŃ WOLONTARIATU!

 

Klasa III a zakończyła swój udział w programie Fundacji UNIWERSYTET DZIECI " Inspiruję do nauki".

W ramach tego programu pani Michalina Dzierżęga przeprowadziła z trzecioklasistami cykl zajęć - matematyczno - przyrodniczych. Wszystkie wybrane przez wychowawcę scenariusze zajęć zawierały zagadnienia zawarte w podstawie programowej, ale ujęte w bardzo ciekawy, indywidualny sposób. Dzieci bardzo chętnie uczęszczały na zajęcia programu. Mamy nadzieję, że wiedza, którą zdobyły w czasie jego trwania pozostanie im na długo w pamięci!

Gratulujemy zapału!

 

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY

W kategorii "Żaczek" wyróżnienie otrzymał:

Michel Krzysztof z kl. II A

W kategorii "Maluch" tytuł Laureata otrzymała:

Szulik Aleksandra z kl. IV C

wyróżnienie otrzymali:

Mazur Sebastian z kl. IV A

Czerwik Paweł z kl. IV B

Grabara Anastazja z kl. III A

Femiak Łucja z kl. III C

W kategorii "Beniamin" wyróżnienie otrzymali:

Dudek Zuzanna z kl. V B

Kozider Nataniel z kl. V B

W kategorii "Kadet" wyróżnienie otrzymała:

Gołębiewska Natalia z kl. VII A

W kategorii "Junior" wyróżnienie otrzymała:

Wala Maja z kl. III D Gimnazjum

Uczniowie pracowali pod kierunkiem:

 Pani mgr Michaliny Dzierżęga,

Pani mgr Danuty Konsek, Pani mgr Elżbiety Szulik,

Pani mgr Wiolety Klocek, Pani mgr inż. Marzeny Nosiadek - Kubiec,

 Pani mgr Iwony Szulc - Winkler.

Gratulujemy!

 

 

KARTA ROWEROWA – HARMONOGRAM

Oddanie wypełnionego arkusza zaliczeń wraz ze zdjęciem

18.05.2018

 

 

Test teoretyczny próbny

14.05.2018

Test teoretyczny

21.05.2018

Test teoretyczny poprawkowy

28.05.2018

 

 

Test praktyczny

11.06.2018

Test praktyczny poprawkowy

18.06.2018

 

 

Rozdanie Kart Rowerowych

22.06.2018

 

ARKUSZ ZALICZENIOWY

 

"100 na sto"

 

 

27 kwietnia w naszej szkole odbył się finał konkursu historycznego "100 na sto", zorganizowany w ramach obchodów Roku dla Niepodległej. Już w poniedziałek, 23 kwietnia, uczniowie klas VI, VII oraz oddziałów gimnazjalnych rozwiązywali test składający się ze 100 pytań. Ci, którzy najlepiej poradzili sobie z tym zadaniem, reprezentowali swoją klasę w finale. Przedstawiciele klas szóstych, klasy siódmej oraz oddziałów gimnazjalnych sprawdzili swoją wiedzę w pięciu rundach, dzięki czemu udało się wyłonić zwycięzców (klasa VI b  i klasa III d gimnazjum). Warto dodać, że dla najmłodszych uczniów z klas I, II i III przygotowano  lekcje pod hasłem "Spotkanie z historią', w trakcie których pracowali u boku starszych kolegów z oddziałów gimnazjalnych.

Cały tydzień poświęcony był więc spotkaniom z historią, a uczniowie mieli szansę, by poszerzyć swoją wiedzę na temat odzyskania przez Polskę niepodległości oraz o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 maja.

GALERIA

 

„90 wyrazów na 90 - lecie szkoły”

Środa  25 kwietnia to data szczególna - tego dnia w naszej szkole odbył się zapowiadany wcześniej Maraton ortograficzny – 90 wyrazów na 90 lecie szkoły.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas starszych oraz gimnazjaliści. Łącznie 135 uczniów po 9 osób z każdej klasy. Musieli oni zmierzyć się z krótkim dziesięciowyrazowym dyktandem.

Uczestnicy Maratonu ortograficznego napisali aż 1350 wyrazów i popełnili tyko 144 błędy.

Każda klas mogła zdobyć 90 punktów.

Po sprawdzeniu wszystkich dyktand  i podliczeniu punktów okazało się, że aż 65 uczniów nie popełniło ani jednego błędu. Ostatecznie zwycięzcami okazały się drużyny z klas V b w grupie młodszej oraz III b (oddział gimnazjum)  z grupy starszej.

Już w piątek ogłoszono wyniki, a najlepsi uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

 W związku z tym, że aż 65 uczniów napisało dyktando bezbłędnie, trudno było wybrać uczniów, którzy będą reprezentować szkołę na Gminnym Konkursie Ortograficznym.

Dodatkowe eliminacje pozwoliły wyłonić szkolną reprezentację trzech uczniów. Reprezentować nas będą Małgorzata Kajzerek z kl. V b, Katarzyna Błanik z kl. VII a oraz, co było wielką niespodzianką, Hanna Czarny z kl. IV a. Dziewczynom życzymy kolejnych ortograficznych sukcesów, tym razem już na szczeblu gminnym.

GALERIA

 

TARGI EDUKACYJNE W SZKOLE

Dnia 11 kwietnia odbyły się po raz drugi Szkolne Targi Edukacyjne. Rozpoczęły  się wystąpieniem p. Dyrektor oraz wykładem koordynatora doradztwa zawodowego w szkole, p. Moniki Strzebniok, dotyczącego możliwości wyboru dalszej ścieżki kształcenia, z uwzględnieniem regionalnej oferty edukacyjnej i aktualnych trendów na rynku pracy. Celem zorganizowanej akcji było umożliwienie uczniom dokonania przemyślanego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Udział w targach wzięło 21 szkół z okolicznych miejscowości. Prezentowały się zarówno licea ogólnokształcące jak i plastyczne oraz szkoły branżowe czy technika. Gimnazjaliści mieli okazję wspólnie z rodzicami porównać oferty edukacyjne szkół, poznać wymagania oraz wybrać najtrafniejszą dla siebie. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w targach zaowocowało licznymi wskazówkami, które ułatwią podjęcie tej trudnej decyzji.

 

WYNIKI GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

DLA KLAS I – III

23 marca 2018 r. w drugim etapie (gminnym) Ogólnopolskiego Festiwalu Słowa wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły.

Uczniowie wystąpili w trzech kategoriach:

KLASY I

2.  miejsce – Zuzanna Chmiel klasa I a

Opiekun: Urszula Kowalczyk

KLASY II

1.     miejsce – Natalia Cabała klasa II a

2.     miejsce – Antonina Mika klasa II a

Opiekun: Elżbieta Szulik

KLASY III

2.  miejsce – Liliana Zientek klasa III a

3.  miejsce – Amadeusz Matuszczyk klasa III a

Opiekun: Michalina Dzierżęga

 

 

I Archidiecezjalna Olimpiada Misyjna

 Zuzanna Dudek, Małgorzata Kajzerek oraz Zofia Mika z Vb

wzięły udział w I Archidiecezjalnej Olimpiadzie Misyjnej. Zachęcamy do lektury artykułu, który ukazał się na stronie Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Polsce, a naszym szkolnym młodym misjonarkom  oraz opiekunowi- ks. Marcinowi Ryszce gratulujemy III miejsca  w diecezji. 

http://www.dzieciom-misji.missio.org.pl/aktulanosci/135-swierklany-pierwsza-archidiecezjalna-olimpiada-misyjna

 

Obchody 90 - lecia

W październiku 2018 r. nasza szkoła będzie obchodzić 90 urodziny. Już teraz rozpoczęliśmy przygotowania do tej uroczystości. Hasłem przewodnim obchodów będą słowa Jana Pawła II „Pamięć  o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

CZYTAJ

 

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

DLA KLAS I – III

16 marca 2018 r. w pierwszym etapie (szkolnym) Ogólnopolskiego Festiwalu Słowa wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły. W Jury Konkursu Recytatorskiego zasiadły: Pani Dyrektor Maria Rduch – przewodnicząca komisji; pani Gabriela Lebuda – nauczycielka języka polskiego oraz pani Bożena Filec  - przedstawicielka Rady Rodziców.

 

Uczniowie wystąpili w trzech kategoriach:

KLASY I

1.     miejsce – Zuzanna Chmiel klasa I a

2.     miejsce – Maja Buchta klasa I a

3.     miejsce – Nikola Macionczyk klasa I a

Opiekun: Urszula Kowalczyk

KLASY II

1.     miejsce – Natalia Cabała klasa II a

2.     miejsce – Antonina Mika klasa II a

3.     miejsce – Lena Majda klasa II a

Opiekun: Elżbieta Szulik

KLASY III

1.     miejsce – Liliana Zientek klasa III a

2.     miejsce – Amadeusz Matuszczyk klasa III a

3.     miejsce – Brygida Brydniak klasa III a

WYRÓŻNIENIA: Anastazja Grabara, Antonina Trybuś, Tomasz Czarny – klasa III a

Opiekun: Michalina Dzierżęga

W etapie gminnym szkołę reprezentować będą: Zuzia Chmiel, Maja Buchta, Natalia Cabała, Antosia Mika, Liliana Zientek i Amadeusz Matuszczyk.

GRATULUJEMY i ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 

 

Uczennice Filec Angelika oraz Kabella Emilia zdobyły wraz z grupą Flash Dance Junior 1 miejsce w Krajowych Mistrzostwach International Dance Organization w kategorii street dance show 12-15 lat Twardogóra 2018.

Dziewczyny będą brały udział w Mistrzostwach Europy.

GRATULUJEMY

 

Rozpoczynamy obchody 90 – lecia szkoły

W ostatnim dniu lutego odbył się XXVI Szkolny Konkurs Recytatorski, w którym brali udział uczniowie klas od czwartej do siódmej oraz gimnazjaliści. Było to wydarzenie szczególne. Tego dnia bowiem rozpoczęliśmy obchody 90-lecia naszej szkoły. Rozpoczynając konkurs, Pani Dyrektor podkreśliła również, że nasz jubileusz łączy się z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przesłuchania w tegorocznym konkursie odbywały się w trzech grupach, klasy czwarte  i piąte recytowały utwory przedstawiające świat dziecięcych marzeń. Klasy szóste i siódme przygotowały teksy, w których było słychać muzykę. Natomiast uczniowie gimnazjum przedstawili utwory związane z walką  o polskość.

Wszystkich uczestników oceniało jury, któremu przewodniczyła Pani Dyrektor Maria Rduch. W skład komisji weszli również Pani Elżbieta Pierchała, kustosz galerii Jan w Jankowicach, członkini Rady Rodziców Pani Bożena Filec oraz nauczycielka języka polskiego Pani Gabriela Lebuda. Komisja była mile zaskoczona wysokim poziomem wykonań. W czasie jej obrad odbyły się prezentacje muzyczne: Patrycja Juraszek zaśpiewała piosenkę „Nie zapomnij” Oliwii Wieczorek, a Olaf Oczadły zagrał na gitarze: „This Land is your Land”. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem Pani Marii Skrobol i Pani Wiolety Wolny. Po burzliwych obradach jury przedstawiło nazwiska zwycięzców.

Klasy IV – VI

 I miejsce Rafał Przeliorz

II miejsce Małgorzata Kajzerek

III miejsce Paweł Czerwik i Patrycja Juraszek

 Klasy VI – VII

 I miejsce Szymon Termiński

II miejsce Hanna Mazurek

III miejsce Olaf Oczadły

 Klasy gimnazjalne

I miejsce Agata Przeliorz i Wiktoria Woryna

II miejsce Alan Juraszek

III miejsce Barbara Górecka

Komisja postanowiła, że nasza szkołę w Powiatowym  Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów "MAŁY OKR 2018" reprezentować będą Rafał Przeliorz  i Szymon Termiński oraz Agata Przeliorz i Wiktoria Woryna.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i za rok zapraszamy na kolejne przesłuchania.

GALERIA

 

Osoby zainteresowane zgłoszeniem dziecka do klasy I na rok szkolny 2018/2019 proszone są  o dostarczenie wypełnionej karty zgłoszenia do sekretariatu szkoły
od 26 lutego 2018 r. do 16 marca 2018 roku

Karta zgłoszenia - dot.  dzieci mieszkających w obwodzie szkoły

 

Osoby, które mieszkają poza obwodem szkoły a chcą zgłosić dziecko do klasy I muszą złożyć w sekretariacie wniosek o przyjęcie do klasy I w terminie
od 26 lutego 2018 r. do 16 marca 2018 r.

Wniosek – dot. dzieci mieszkających poza obwodem szkoły

 

GODZINY ZAJĘĆ LEKCYJNYCH

1 lekcja 8.00 - 8.45  
2 lekcja 8.55 - 9.40  
3 lekcja 9.50 - 10.35  
4 lekcja 10.45 - 11.30  
5 lekcja 11.40 - 12.25 obiad
6 lekcja 12.45 - 13.30 obiad
7 lekcja 13.50 - 14.35  
8 lekcja 14.40 - 15.25  

 

 

 

Konkursy

 

DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Regulamin konkursu

 

SZKOLNE ŚWIĘTO MATEMATYKI

Regulamin konkursu

 

RODZINA TO JEST TO

Obchodzimy 90 urodziny SP 2  w Świerklanach

Regulamin konkursu

 

III Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Świerklany

ZAPRASZAMY

 

 Szkolny konkurs

Dzień Bezpiecznego

Internetu

REGULAMIN

 

Ogólnopolski konkurs

"Super Mati"

dla klas III SP

POTRENUJ

 

Ogólnopolski konkurs

"Potyczki matematyczne"

dla klas VI i VII

POTRENUJ

 

Szkolny konkurs

 

"KSIĄŻKA POD CHOINKĘ"

 

REGULAMIN KONKURSU

 

 

 

Ogólnopolski konkurs plastyczny

"ORZEŁ BIAŁY - NASZA DUMA"

 REGULAMIN KONKURSU

 

Realizujemy

projekty

 

NIE TRUJ SĄSIADA

CZYTAJ WIĘCEJ

 


EUROREGION SILESIA

 

PLATFORMA e-learning

 

NASZE DZIAŁANIA

 

REGULAMIN