Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie

W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła przystąpiła do programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” organizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Patronat Honorowy nad projektem objęli:

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

– Minister Edukacji

– Minister Infrastruktury

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

– Ministerstwo Sportu i Turystyki

– Minister Zdrowia

Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Wśród dzieci i młodzieży chcemy wykształcić poprawne nawyki i postawy, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości zostaną dobrze wykorzystane i przekazane dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.

Inauguracja programu

22 października odbyła się oficjalna inauguracja programu, w której wzięli udział przedstawiciele szkół objętych programem z całej Polski. W tym dniu uczestniczyliśmy w słuchowisku on-line „Historie z błękitnej rzeki” i wspólnie z bohaterami spektaklu zastanawialiśmy się nad rolą wody w naszym codziennym życiu, nad tym jak możemy zadbać o jej zasoby, a także jak mądrze żyć w jej otoczeniu.

Pierwsze działania są już za nami – wybraliśmy naszą rzeczkę Szotkówkę, do której będziemy wracać. Pierwsza wyprawa wiązała się zarówno z zadbaniem o porządek i czystość tego miejsca jak i z poszerzeniem wiedzy o czystości wody, powietrza i ekologii tego miejsca. Czekają nas jeszcze zajęcia edukacyjne dotyczące wody, suszy, powodzi, konkursy plastyczne, wycieczka oraz spotkania z policjantami i ratownikami pracującymi nad wodą, a także wiele innych niespodzianek.

Program zakończy się przyznaniem naszej szkole certyfikatu „Szkoły przyjaznej wodzie” o ile dzielnie będziemy umieli zadbać o wodę wokół nas. Zachęcamy wszystkich do działań!

Cykl lekcji o wodzie – „Stop suszy” oraz „Jak łapać wodę”

W klasie 7b zostały przeprowadzone lekcje „Stop suszy! Czym jest susza i jak możemy przeciwdziałać jej skutkom w najbliższym otoczeniu? Dlaczego ważna jest retencja?” oraz „Jak retencjonować czyli łapać wodę”. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z pojęciem suszy, jej typami oraz konsekwencjami; regionami Polski najbardziej zagrożonymi występowaniem suszy; działaniami, które wspomagają retencję oraz minimalizują skutki suszy, a także działaniami potęgującymi zjawisko i skutki suszy; promowanie działań przyczyniających się do gromadzenia wody (retencji). Podczas pracy wykorzystano materiały edukacyjne (scenariusze, prezentacje i rebusy) Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

2 lutego – Światowy Dzień Mokradeł

Bagna dla naszej wspólnej przyszłości – hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł uzmysławia znaczenie tych szczególnych obszarów dla środowiska i nas wszystkich. Z tej okazji ogłosiliśmy quiz wiedzy o mokradłach.