Szkolne Dni Promocji Zdrowia

Maj i czerwiec to ulubione miesiące wszystkich uczniów. Jest coraz cieplej i coraz częściej zaczynamy myśleć o wakacjach. W tym roku miesiące te są takie miłe. W końcu po długim okresie przerwy mogliśmy się zobaczyć w szkole. Trochę musieliśmy sobie przypomnieć, jak to jest być znów razem w klasie. Dzięki temu powrotowi świetnie zdążyliśmy na obchody Szkolnych Dni Promocji Zdrowia. Jak każdego roku z tej okazji dużo działo się w naszej szkole.

            Tegoroczne obchody rozpoczęliśmy już 17 maja i trwały one aż do 18 czerwca. W tym czasie dużo rozmawialiśmy o zdrowiu, profilaktyce, spędzaliśmy aktywnie czas.

            24 maja uczniów klas VII odwiedziła kosmetyczka, która przeprowadziła pogadankę na temat troski o skórę nastolatków i wpływie szkodliwych substancji na jej stan. Opowiedziała nam też, jak przygotować w domu własne kosmetyki:  toniki i maseczki, a także pokazała urządzenia wykorzystywane w gabinecie kosmetycznym. Mogliśmy obejrzeć własną skórę  i zaskórniki w dużym powiększeniu.

            Uczniów klas III i VI 11 czerwca odwiedziła pani rehabilitant. Po długim okresie zdalnej nauki taka wizyta była dla nas bardzo cenna. Dowiedzieliśmy się, jak niewłaściwa postawa naszego ciała, zwłaszcza przy siedzeniu, wpływa na nasz kręgosłup. Jak jest on zbudowany oraz jak ważna jest aktywność fizyczna. Oprócz informacji teoretycznych mogliśmy sprawdzić też, jak jesteśmy elastyczni i czy potrafimy wykonać prawidłowo przysiad i inne ćwiczenia fizyczne. Z zaskoczeniem zauważaliśmy, że nie wszystkim udało się wykonać tak głęboki skłon, jak prowadzącej Pani Ani.

            14 czerwca wyruszyliśmy z uczniami klasy V na małe podchody. Dzięki, opracowanej przez Pana Mariusza Pomykoła, mapie i sprytnym zagadkom poznaliśmy świerklańskie straszki i dowiedzieliśmy się sporo o naszej wiosce. Tak naprawdę nie wiemy, która drużyna zwyciężyła, ale to było zupełnie nieważne, bo bawiliśmy się świetnie.

            16 czerwca uczniowie klas I poszli do pasieki, gdzie zobaczyli, jak żyją pszczele rodziny, jak powstaje miód, jaki ma wpływ na nasze zdrowie i jak ważna jest rola pszczół dla życia na ziemi. Pomimo wysokiej temperatury wszyscy opuszczali pasiekę w wesołych humorach, pewnie też za sprawą słodkiego co nieco, za które serdecznie dziękujemy Państwu Bulendom.

            W tym samym dniu uczniów klas IV i VIII odwiedziła Pani dietetyk. Zaproszony gość przedstawił uczniom zasady zdrowego żywienia, omówił wpływ niewłaściwej diety i używek na nasze zdrowie. W klasach ósmych omówiony został talerz zdrowia i przedstawiono mity związane z dietą. Uczniowie klasy IV dowiedzieli się, ile cukru zawierają ulubione dziecięce przekąski oraz przygotowywali zdrowe owocowe szaszłyki. Było pysznie i zdrowo.

            Dziewczyny z klas VIII miały też spotkanie z położną, Panią Michaliną Godziek. W kobiecym gronie porozmawiały o higienie i profilaktyce raka piersi.

            W ramach Szkolnych Dni Promocji Zdrowia uczniowie każdej klasy wraz z wychowawcą spotkali się na klasowych piknikach na świeżym powietrzu. Zjedli wspólnie śniadanie, pobawili się, porozmawiali. Przypomnieli sobie, że tworzą jedną wspólną klasę. Z tej też okazji Pani Joanna Werner przygotowała dla uczniów wszystkich klas starszych zawody sportowe, o których mogliście już przeczytać. Z kolei Pani Elżbieta Kozicka przeprowadziła dla młodszych dzieci aerobik. Była to wspaniała, wspólna zabawa. Taki wysiłek nam nie przeszkadza, bo wiemy, że ruch jest bardzo ważny, by być zdrowym.

            Zorganizowaliśmy też konkurs na piosenkę na temat zdrowego stylu życia. Otrzymaliśmy sporo piosenek i mieliśmy problem, które z nich są najlepsze. Po burzliwych obradach przyznaliśmy następujące miejsca:

Klasy młodsze:

I miejsce – Nadia Wojciechowska, Marta Mazurek

II miejsce – Nikola Nitner, Alicja Holesz

III miejsce – Laura Mirecka, Nadia Drzazga, Marysia Femiak oraz Ania Sobik, Maja Wrożyna, Patrycja Karut

Wyróżnienie – Karolina Wolny, Martyna Karwot

Klasy starsze:

I miejsce – Julia Mirecka, Ania Gładych, Emilia Gładych

II miejsce – Zuzanna Chmiel, Zuzanna Brachaczek

III miejsce – Julia Szmid

Wyróżnienie – Emilia Bernat i Rafał Zbawicki

Nagrody za ten konkurs uczniowie otrzymają razem ze świadectwami.

            Szkolne Dni Promocji Zdrowia były wspaniałe. Sporo się dowiedzieliśmy, ale także świetnie bawiliśmy. Dobrze tak razem spędzać czas. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, nauczycielom, zaproszonym gościom. Szczególnie gorąco dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za przekazane środki na nagrody i spotkania ze specjalistami. Cieszymy się, że wspólnie możemy promować zdrowe życie bez uzależnień.

Agnieszka Czerwik – Zaniewska

pedagog szkolny