Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, dlatego chciałybyśmy wszystkim zwrócić uwagę na nasz język, którym na co dzień się posługujemy.

Choć taka perspektywa jest kusząca, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO został ustanowiony nie po to, by uczcić nasz język ojczysty, czyli naszą umiłowaną polszczyznę, tylko po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Pamiętajmy, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.

Messenger, WhatsApp, Viber, Microsoft Teams, Skype – każdego dnia wielokrotnie korzystamy z komunikatorów internetowych. Za pomocą narzędzi do przesyłania natychmiastowych komunikatów między dwoma lub wieloma urządzeniami rozmawiamy z przyjaciółmi czy dogadujemy z rodziną proste codzienne czynności, takie jak odbiór dziecka ze szkoły, lista zakupów lub wizyta u lekarza. Korzystamy z nich często i… szybko – nierzadko zapominając o dziewięciu niezwykle istotnych literach – znakach diakrytycznych. A przecież ą, ę, ś, ć, ż, ź, ł, ń, ó są charakterystycznymi elementami języka polskiego!

Pamiętajmy o nich zwłaszcza w komunikacji pisemnej.

Zachęcamy Was do śledzenia facebooka akcji „Ojczysty, dodaj do lubionych”, gdzie można poczytać o różnych słowach tworzących nasz język, zobaczyć ciekawe grafiki, filmiki.

https://www.facebook.com/jezykojczysty/

Natomiast na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury od 21 lutego pojawi się cykl vlogów z serii „Ojczysty przejrzysty”. Link do cyklu:

https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/aktualnosci/polskie-jezyki-nowy-cykl-vlogow

Zachęcamy też uczniów zwłaszcza klas starszych, rodziców do wysłuchania debaty pt. „Jezyk w kryzysie”, która odbędzie się jutro, tj. 20 lutego. Szczegóły na stronie internetowej Rady Języka Polskiego:

https://rjp.pan.pl/

źródła: portal.librus.pl, rjp.pan.pl, nck.pl

Gabriela Lebuda, Wioleta Wolny