Cenimy akceptację i szacunek wobec innych!

W październiku w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych zapobieganiu przemocy, które powstały w oparciu o ogólnopolską kampanię społeczną „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, a osoby chętne pracowały nad nagraniem bajki o wartościach do ogłoszonego konkursu z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Przemocy.  

Komisji konkursowej niezwykle ciężko było wyłonić zwycięzców. Wszystkie nadesłane nagrania cechuje niepowtarzalność, indywidualne podejście do tematu oraz pomysłowość uczestników. Jury dokonując oceny brało pod uwagę wykonanie, zaangażowanie, pomysłowość oraz zgodność treści z tematyką przeciwstawiania się przemocy, promowania akceptacji i szacunku wobec innych. Po długich dyskusjach na temat atutów każdego nagrania komisja postanowiła, że: 

I miejsce przyznaje klasie 5a za baśń „Poszukiwaczki skarbów”, której scenariusz został napisany przez jedną z uczennic Maję Tomiczek. Oceniający zwrócili uwagę na ciekawą fabułę, ogromne zaangażowanie oraz umiejętności aktorskie uczniów! 

II miejsce otrzymuje Zofia DrzymulskaNadia RduchNadine TurekSylwia Gołębiowska i Natalia Salamon z 6b za film „Stop przemocy domowej”. Uczennice rewelacyjnie wcieliły się w odegrane role oraz nie zapomniały o przemyślanym podsumowaniu, zawierającym wnioski dla każdego z nas. 

III miejsce ex aequo zdobywają uczniowie: Klaudia Liszka, Amelia Machulec, Julia Kozider, Zuzanna Brachaczek, Julia Szmid, Nikola Olma, Milena Pluta, Maja Buchta, Zuzanna Chmiel, Krzysztof Kołodziejski i Nikola Maciończyk z klasy 4a oraz Patrycja Juraszek, Weronika Liszka i Bartłomiej Nachtigal z klasy 8a. Oba nagrania cechuje duże zaangażowanie uczniów. Pierwsze przypomina nam o słynnej bajce „Czerwonym Kapturku”, a w drugim mamy okazję zobaczyć autorski filmik o przeciwstawianiu się przemocy wobec starszych, zakończony puentą. 

Ponadto komisja chciała wyróżnić nagranie „Przygody z jaszczurem Frankiem” przygotowanego przez Martę Fajkis z 6b. Jej barwa głosu, zachęca do odsłuchania całej bajki nawet najbardziej wymagającego odbiorcę. 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Nagrody i pamiątkowe dyplomy będą czekać w murach szkoły oraz zostaną rozdane po powrocie z edukacji zdalnej. Ponadto wszyscy uczestnicy, którzy wzięli udział w konkursie, otrzymają punkty z zachowania, a wybranym klasom zostaną przyznane punkty na gospodarza szkoły!  

Dziękujemy za wsparcie finansowe GKRPA w Świerklanach, dzięki której mogliśmy zakupić m. in. nagrody dla uczestników konkursu. Część nagrań zostanie wykorzystana podczas zajęć z uczniami lub przekazana przedszkolakom z Przedszkola nr 2 w Świerklanach. 

Efekty pracy naszych uczniów można podziwiać poniżej:  

Czerwony Kapturek

Poszukiwaczki skarbów

Przemoc wobec starszych ludzi

Przygoda z jaszczurem Frankiem

Stop przemocy domowej