DBI – Dzień Bezpiecznego Internetu

11 lutego 2020 roku w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji przeprowadzono w każdej klasie prelekcje na temat bezpieczeństwa online oraz ogłoszono konkursy dla wszystkich uczniów.

Historia tego dnia sięga 2004 roku. Początkowo dzień ten obchodzony był wyłącznie w Europie, ale bardzo szybko przekroczył jej granice, angażując państwa na całym świecie. Nadrzędną ideą Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania  Internetu.

           W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień w sposób szczególny i wyjątkowy. Na początku, na lekcjach informatyki, przypomniano uczniom o zagrożeniach, takich jak kontakt z niebezpiecznymi treściami, zawieranie niebezpiecznych kontaktów w sieci, cyberprzemoc, klikanie w nieznane linki, ochrona własnych haseł a także uzależnienie od Internetu.

Po rzetelnej dawce teorii, uczniowie zostali zaangażowani w część praktyczną zajęć. Młodsi podopieczni, klasy 1-3,  mieli za zadanie namalować rysunek pod hasłem „Ja i mój komputer”, klasy 4 i 5 wykonać plakat związany z zagrożeniami czyhającymi w sieci. Natomiast starsi uczniowie, klasy 6 i 7,  miały przygotowywać prezentacje multimedialne uwzględniające zasady bezpiecznego korzystania z sieci pod hasłem „Dekalog internauty”, zaś klasy 8 miały nagrać filmik według własnych pomysłów na temat zagrożeń w sieci. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w zadania konkursowe. Wykorzystali przy tym nie tylko tradycyjne materiały, takie jak arkusze papieru i mazaki, ale również programy komputerowe, za pomocą których opracowywali prezentacje.

Najlepsze prace wykonali:

Kamil Hejnoł z klasy 1a

Bartosz Gawłowski z klasy 2 b

Zuzanna Chmiel z klasy 3 a

Julia Termińska, Maja Biernat i Dawid Staszczyk z klasy 5 c

Kapek Natalia, Piontek Maja i Sitek Klaudia z klasy 6 a

Nikola Gajda i Dawid Holona z klasy 6 b

Daniel Pisarek z klasy 7 b

Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały swoje zadania i z dumą prezentowały efekty swojej pracy. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Prelekcję dla klas oraz konkurs szkolny w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowała i przeprowadziła pani Julia Gruszczyk -Cabała, a nagrody ufundował nasz szkolny sklepik.