Edukacja z wojskiem

29 maja uczniowie klasy 7a (jako jedyni w Gminie) wzięli udział w zajęciach z żołnierzami z Jednostki Wojskowej w Gliwicach. Spotkanie odbyło się  w ramach programu edukacyjno-obronnego EDUKACJA Z WOJSKIEM przygotowanego i realizowanego we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej.  W  czasie trzygodzinnych zajęć siódmoklasiści zostali zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi: obrony cywilnej, cyberbezpieczeństwa, pierwszej pomocy oraz zachowań w sytuacjach kryzysowych.

A tak wspominają chwile spędzone z żołnierzami:

– Zajęcia były super! Nauczyliśmy się pierwszej pomocy, zatrzymywania krwi przez opaski uciskowe. Poszliśmy do ciemnego pomieszczenia, aby zobaczyć, jak świeci glowstick. Zajęcia były naprawdę ciekawe!

-Spotkanie było bardzo fajne. Najbardziej utkwiła mi w pamięci sytuacja pierwszej pomocy, kiedy musieliśmy na podstawie instrukcji ratować człowieka-manekina. Dużo się dowiedziałem o tym, jak się trzeba przygotować na wycieczkę w góry lub noc w lesie.

– Po raz pierwszy używałam defibrylatora AED! Do tej pory tylko o nim słyszałam, teraz nie będę bała się go użyć.

-Chciałbym kiedyś zostać żołnierzem, takim jak pan Piotr: silny, mądry i wesoły.

-Spotkanie z wojskowymi bardzo mi się podobało. Pokazano nam, jak działają  glowsticki, co było niesamowite. Zszokowało mnie, że takie małe światełka, tak mocno potrafią świecić.

-Moje wrażenia po spotkaniu z wojskiem są pozytywne. Może w przyszłości zostanę żołnierzem.

– To spotkanie było bardzo przydatne, bo kiedyś może będziemy musieli ratować czyjeś życie.