Ekolodzy z klasy ósmej!

O tym, że wizyta w oczyszczalni ścieków może być ciekawa przekonali się uczniowie klas ósmych naszej szkoły, którzy we wrześniu odwiedzili Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Przy tamtejszej Oczyszczalni Ścieków „Ruptawa” od 2009 roku działa Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym prowadzone są zajęcia edukacyjne w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami i alternatywnych źródeł energii. Nasi uczniowie mieli więc okazję, oprócz zajęć teoretycznych, które wprowadzały ich w tematykę gospodarki wodno-ściekowej, na własne oczy zobaczyć obieg wody w oczyszczalni.

Zwiedzanie oczyszczalni uczniowie rozpoczęli od wlotu ścieków surowych, następnie poznali tajniki oczyszczania mechanicznego. Udało się również podpatrzeć pracę najmniejszych „pracowników” oczyszczalni – bakterii i mikroorganizmów, które są niezastąpione podczas oczyszczania biologicznego. Efekty ich pracy w postaci czystej i przejrzystej wody, wpadającej do rzeki Ruptawki, można było podziwiać na końcu podróży po oczyszczalni w miejscu wylotu ścieków oczyszczonych. Prowadząca zajęcia zwróciła również uwagę na fakt, właściwej gospodarki odpadami czego przykładem jest wytwarzanie przez oczyszczalnię zielonej energii – biogazu, powstającego w  wyniku fermentacji osadu, który w dalszej kolejności jest przetwarzany na energię cieplną i elektryczną. Okazuje się więc, że w oczyszczalni nic się nie marnuje, gdyż również z biomasy, pyłów dymnicowych i wapna produkuje się kompozyt używany do rekultywacji hałd.

Niezwykle ciekawym elementem naszej wyprawy była możliwość uczestnictwa w ścieżce dydaktycznej „Rzeka wiedzy”, którą można było popłynąć w świat roślin, mikroorganizmów, zwierząt i otaczającej nas energii. Rozumiejąc świat, który nas otacza jego bogactwo i piękno każdy stał się świadomym uczestnikiem życia.

Po zajęciach w terenie uczniowie mogli prześledzić proces obiegu wody dzięki nowoczesnej wystawie interaktywnej przedstawiającej naturalny zbiornik wodny, stację uzdatniania wody, dom jednorodzinny i oczyszczalnię ścieków.

Dodatkową atrakcją było również spotkanie z pszczelarzem na temat „Roli pszczoły miodnej w tworzeniu i ochronie środowiska przyrodniczego”, połączone z prezentacją pracy pszczół i pszczelarzy oraz niezwykle przyjemną dla podniebienia degustacją miodu.

Dziękujemy bardzo Zarządowi JZWiK za możliwość uczestnictwa w tej nietypowej lekcji biologii, chemii i fizyki, która niewątpliwie pokazała każdemu uczniowi, jak ważny jest rozwój właściwych przyzwyczajeń, a życie zgodne z naturą przynosi korzyści każdemu z nas!

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA GALERII ZDJĘĆ Z WYJAZDU