Profilaktyka uzależnień w SP2 Świerklany – „Narkotykom mówimy NIE”

Na przełomie października, listopada i grudnia bieżącego roku szkolnego uczniowie klas ósmych brali udział w innowacji pedagogicznej o charakterze organizacyjno – metodycznym z zakresu profilaktyki uniwersalnej. Nasza Szkoła we współpracy ze Szkołą Podstawową im. S. Staszica w Jankowicach, Szkołą Podstawową nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach oraz Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Jejkowicach, zorganizowała szereg działań w ramach międzyszkolnego projektu „Narkotykom mówimy NIE!”.

23 października 2019 r. nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez terapeutę ds. uzależnień z Ośrodka Leczenia Uzależnień „Integrum”. Podczas spotkania omówiono, czym charakteryzuje się uzależnienie, rodzaje substancji psychoaktywnych i ich wpływ na zachowanie oraz organizm człowieka. Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w to, co mówiła prowadzącą. Piotr Gorol, Karolina Rojek i Klaudia Hojka, zdobytą wiedzę mieli okazję wykorzystać w czasie Międzygminnego Profilaktycznego Konkursu Wiedzy Antynarkotykowej, który odbył się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jejkowicach 13 listopada 2019 r. Poziom wiedzy, jaką reprezentowali uczniowie był wysoki. Jury ciężko było wyłonić zwycięzcę. Ku naszej ogromnej radości Piotrek Gorol na szczeblu powiatowym zajął drugie miejsce. Z kolei 27 listopada w Szkole Podstawowej w Jankowicach odbyły się rozgrywki sportowo – profilaktyczne. Na zawody z naszej szkoły pojechała drużyna 7-osobowa w składzie: Szymon Termiński, Wiktoria Juraszek, Fabian Jarczyński, Dennis Kożdoń, Olaf Oczadły, Karol Smyczek i Krystian Sukiennik. Drużynowe zawody sportowe były przeplatane rozwiązywaniem zadań, dotyczących zdrowego stylu życia i szkodliwości używek. Nasi uczniowie zdobyli I miejsce, pokonując drużynę ze Świerklan Górnych, Jankowic i Jejkowic! Po rozgrywkach sportowych nadszedł czas na Międzygminny Profilaktyczny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Nasza Szkoła bezpieczna i wolna od agresji, przemocy oraz używek” zorganizowany w naszej szkole przez pedagogów. W konkursie wzięły udział drużyny z 4 szkół naszego powiatu. Naszą szkołę reprezentowały: Julia Tarabura, Natalia Hulin i Natalia Chrapek. Zadaniem każdego zespołu było wykonanie komiksu dowolną techniką plastyczną, dotyczącego hasła przewodniego konkursu. Drużyny z zaangażowaniem aktywnie brały udział. Jurorzy byli pod ogromnym wrażeniem pomysłowości oraz talentu uczniów. Nasze uczennice zajęły III miejsce w konkursie. Na uczestników czekały atrakcyjne nagrody. Prace można zobaczyć na gazetce szkolnej. Na zakończenie został przeprowadzony Profilaktyczny Konkurs Filmowy przez SP1 w Świerklanach 11 grudnia. Zadaniem uczestników konkursu było nagranie krótkiego filmu nt. konsekwencji zażywania narkotyków i dopalaczy. Pracę uczniów zostały ocenione przez przewodniczącą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świerklanach oraz funkcjonariuszkę policji, która podczas konkursu przeprowadziła prelekcję dla uczniów. Nasza drużyna w składzie: Szymon Termiński, Piotr GorolKarolina Rojek zajęła II miejsce!

Innowacja została sfinansowana przez GKRPA w Świerklanach. Podejmowane działania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat szkodliwości używek oraz zdrowego stylu życia, co miejmy nadzieję ułatwi im podejmowanie świadomych i właściwych wyborów w przyszłości.

Zapraszamy do galerii zdjęć – KLIKNIJ