Szkolne Dni Promocji Zdrowia

Dobiegły końca tegoroczne Szkolne Dni Promocji Zdrowia.  Rozpoczęliśmy je 1 czerwca bardzo aktywnie, bo na sportowo. Starsi uczniowie wzięli udział w rozgrywkach międzyklasowych w dwa ognie. Młodsi uczniowie z klas I-III uczestniczyli w zawodach sportowych, na zakończenie których odbyłosię mini disco. Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców zadbała również o słodki – lodowy poczęstunek.

2 czerwca w klasach siódmych odbyły się prelekcje prowadzone przez panią kosmetyczkę.

Młodzież dowiedziała się jak dbać o higienę skóry twarzy w okresie dojrzewania, jakie stosować kosmetyki oraz jakie są najczęstsze błędy stosowane przez młodych ludzi podczas pielęgnacji skóry twarzy.

7 czerwca uczniowie klas III oraz VI ubrani w stroje gimnastyczne spotkali się z panią rehabilitantką Anną Sachs, która dokładnie wytłumaczyła jak ważna jest prawidłowa postawa naszego ciała, pokazała jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowym kręgosłupem. Wytłumaczyła też, jakie zagrożenia dla naszego układu ruchu niesie brak aktywności fizycznej.

8 czerwca uczniowie klas piątych mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Mistrzynię Polski w kickboxingu Dominika “Zośka” Filec. Te nietypowe zajęcia wychowania fizycznego pozwoliły uczniom poznać podstawowe tajniki sztuki kickboxingu oraz sposoby samoobrony. Spróbowali oni również swoich sił w tej jakże wymagającej sztuce walki.

W tym samym dniu dzieci z klas drugich odwiedziła Pani Justyna Sobik – ratownik medyczny. Za jej sprawą uczniowie wzięli udział w przyśpieszonym kursie pierwszej pomocy – dowiedzieli się jak wzywać pogotowie ratunkowe i opiekować się chorym do czasu przybycia karetki. Pod okiem specjalisty ćwiczyli ułożenie rannego w pozycji bezpiecznej oraz poznali podstawy reanimacji.

10 czerwca uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni na wycieczkę do pasieki Anny i Sławomira Bulendów ze Świerklan. Rodzinna pasieka odkryła przed pierwszakami swoje tajemnice. Dzieci poznały tajniki życia w ulu oraz budowę i rolę pszczół w przyrodzie. Mogły na własne oczy podglądać pszczoły podczas swojej pracy i zrozumiały jak wiele trzeba, aby wyprodukować miód. Każdy uczeń na pamiątkę otrzymał słoiczek pachnącego, słodkiego miodu. Uczniowie i nauczyciele zostali niezwykle miło ugoszczeni i czuli się u Państwa Bulendów jak w zaczarowanym ogrodzie.

14 czerwca uczniowie klasy 1 c uczestniczyli w warsztatach kulinarnych poprowadzonych przez Pana Marcina Świątka – właściciela restauracji Bistro Szykowna w Rybniku. Uczniowie obserwowali proces powstawania masła i twarogu. Każde dziecko mogło przez chwilę spróbować swych sił w ubijaniu masła w maselnicy. Kolejnym etapem warsztatów było wykorzystanie zrobionego masła i twarożku do przygotowania zdrowych i kolorowych kanapek. Uczniowie wykazali się tu dużą kreatywnością, wszystkie kanapki wyglądały smakowicie i zniknęły w mgnieniu oka.

20 czerwca uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami wyruszyli na wyprawę szlakiem świerklańskich legend, uczestnicząc w grze terenowej “Świerklańskie straszki”. Fabuła gry dotyczyła różnych fantastycznych stworzeń, którymi kiedyś babcie i dziadkowie straszyli dzieci, a o których dzisiaj chętnie słuchają wszyscy, niezależnie od wieku. W celu odnalezienia ukrywających się straszków, czwartoklasiści przemaszerowali przez znaczną część Świerklan. Po drodze zmierzyli się z innymi wyzwaniami – matematycznymi, przyrodniczymi, polonistycznymi, a nawet pogodowymi, ponieważ upał dał się porządnie we znaki. Ale warto było! Frajda była ogromna, a satysfakcja ze znalezienia południcy albo podciepa – bezcenna!

21 czerwca naszą szkołę odwiedziły panie dietetyczki kliniczne z Nutri Klinika – poradnia dietetyczna w Żorach. Z uczniami klas czwartych przeprowadziły warsztaty zdrowego żywienia, czego efektem były przepyszne owocowe szaszłyki. Z kolei uczniowie klas siódmych wzięli udział w prelekcji na temat zasad prawidłowego odżywiania, zaburzeń odżywiania oraz przekonali się jak negatywne mogą być skutki spożywania napojów energetycznych.

W ostatnim dniu nauki dla młodzieży klas siódmych i ósmych odbyła się prelekcja na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy i substancji psychoaktywnych. Spotkanie poprowadziła mł. asp. Anna Tannebaum – dzielnicowa Posterunku Policji w Świerklanach.

W czerwcu odbywał się również cykl spotkań z panią położną Michaliną Godziek – w klasach piątych dotyczyły one higieny okresu dojrzewania, a wśród dziewcząt klas ósmych – profilaktyki chorób piersi.

Tradycją Szkolnych Dni Promocji Zdrowia są też klasowe pikniki na świeżym powietrzu. Również w tym roku pojawiła się okazja, aby nie tylko zjeść wspólne śniadanie, ale również pobawić się i pobyć razem z kolegami i koleżankami z klasy.

Szkolne Dni Promocji Zdrowia nie mogłyby się odbyć bez finansowego wsparcia Gminy Świerklany. Szczególnie gorąco dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za przekazane środki na nagrody i spotkania ze specjalistami. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, nauczycielom, zaproszonym gościom.

Mamy nadzieję, że nasze działania wpłyną na świadome zachowania naszych uczniów sprzyjające utrzymaniu i ochronie zdrowia.