Witaj, majowa jutrzenko!

— Miłością Ojczyzny,
I bratniej jedności”.

Maria Konopnicka

Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Konstytucję Majową uchwalono w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach.

W naszej szkole już w piątek (28 kwietnia) odbyły się obchody związane ze świętem narodowym.  Klasy starsze wysłuchały audycji przedstawiającej rys historyczny na temat okoliczności podjęcia prac przez polskich patriotów nad stworzeniem i uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, ustawy zasadniczej zwanej konstytucją. Wysłuchano patriotycznej pieśni ,,Witaj, majowa jutrzenko”. Słuchacze mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali karty pracy, krzyżówki i zagadki związane z majowymi świętami.

Obchody przygotowali uczniowie klasy V a.