Laboratoria Przyszłości

Z początkiem roku szkolnego 2022/2023 nasza szkoła rozpoczęła realizację programu „Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia są prowadzone w taki sposób, by angażować uczniów do działania oraz rozwijać zainteresowania. W ramach projektu szkoła wzbogaciła się o drukarkę 3D z akcesoriami, mikrokontrolery z akcesoriami, stację lutowniczą, statyw, mikroport, zestaw lamp światła ciągłego, mikrofon kierunkowy, aparat fotograficzny, kamerę cyfrową, mikrofony sceniczne, roboty Photon Edu czy mikser dźwięku.

Uczniowie naszej szkoły w luty 2023 roku wzięli udział w warsztatach „Mobilne laboratoria przyszłości”. Podczas tych zajęć zapoznali się z zasadami druku 3D, sprawdzili jak Gogle VR mogą przenosić do wirtualnego świata czy jak można ciekawie wykorzystać klocki LEGO Education. 

Podczas zajęć informatyki w klasach VII i VIII p. Julia Gruszczyk-Cabała zapoznała uczniów z działaniem i obsługą robotów Photon Edu. Uczniowie poznali, jak pracuje robot i uczyli się programowania. W klasach VI p. Wioleta Klocek i Monika Stacha pracowały podczas lekcji techniki z mikrokontrolerami BeCreo. Uczniowie wszystkich klas podczas zajęć świetnie się bawili.

Ponadto grupa uczniów z klasy VIIIc poznała zasady wydruku 3D. Było to możliwe dzięki nowoczesnej drukarce, którą szkoła zakupiła w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Przez cały rok szkolny, podczas różnych imprez czy uroczystości, wykorzystywane były mikrofony sceniczne, mikser dźwięku czy aparat fotograficzny. Zaś kamera cyfrowa świetnie się sprawdziła podczas nagrywania klipu świątecznego.

Liczymy, że w kolejnym roku szkolnym zakupione sprzęty równie owocnie będą nam służyć.