Wizyta w stolicy

„Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt

Już dziś wyruszaj ze mną tam

Zobaczysz jak, przywita pięknie nas

Warszawski dzień”           

W ubiegłym tygodniu klasy 7a,b oraz 8a miały okazję bliżej poznać stolicę naszego kraju. Uczniowie w dniach 17-19 kwietnia wzięli udział w wycieczce do Warszawy.
Stolica już pierwszego dnia powitała wszystkich kapryśną pogodą, ale to nie przeszkadzało dzielnym wycieczkowiczom. Wspólnie rozpoczęli podróż po Warszawie od zwiedzania Belwederu i Łazienek Królewskich. Następnie przejeżdżając Alejami Ujazdowskimi udali się do budynku Sejmu RP. Wprawdzie nie wzięli udziału w obradach, ale mieli niepowtarzalną okazję, aby zjeść obiad w restauracji Sejmowej budynku Kancelarii Sejmu. Następnie udali się już w kierunku hotelu, aby się zakwaterować. Na zakończenie pierwszego dnia odbyli jeszcze spacer po uliczkach Sadyby – jednej z dzielnic Warszawy.

Drugi dzień pobytu w stolicy był pełen atrakcji. Już o godzinie 9.00 na krótko zaglądnęli do Ogrodów Biblioteki Narodowej. Zaś o 9.20 rozpoczęli czynne zwiedzanie wystawy w Centrum Nauki Kopernik. I tu uczniowie byli najbardziej zaangażowani – sprawdzali, testowali, obserwowali, doświadczali oraz zadawali pytania i poszukiwali odpowiedzi.

Potem przeszli wraz z przewodnikiem na Rynek, by zobaczyć Kolumnę Zygmunta, Plac Zamkowy, Katedrę, Starówkę, Pomnik Małego Powstańca czy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie przejechali w kierunku Stadionu Narodowego, gdzie mieli możliwość zwiedzania obiektu trasą „Piłkarskie emocje”, która obejmuje szatnie, podziemia i punkt widokowy. Punktem kulminacyjnym wizyty na stadionie był obiad w „Strefie Kibica”. Na uczniów czekała jeszcze dodatkowa atrakcja, czyli przejazd metrem w kierunku Pałacu Kultury i Nauki. Wjazd na XXX piętro i panorama Warszawy był ostatnim punktem drugiego dnia wycieczki.

W piątek, po wymeldowaniu z hotelu, wszyscy zmierzali do Muzeum Powstania Warszawskiego. Multimedialna ekspozycja muzeum oddaje atmosferę powstańczej Warszawy, pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej, ale także opisuje powojenny terror komunistyczny.

Po wyjściu z muzeum wszyscy udali się do autokaru, by wyruszyć w drogę powrotną do Świerklan.

Wycieczka zorganizowana została znakomicie dzięki Biuro Turystyczne SMYK Marian Smyczek. Wszystko przebiegało sprawnie – duże uznanie dla pilota Pana Mariana oraz kierowcy Pana Łukasza. Podziękowania należą się opiekunom, Pani Joannie i Julii oraz Panu Jarosławowi i Mariuszowi, ale przede wszystkim uczniom, którzy stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że jak tylko chcą, to potrafią zachować się jak profesjonaliści.